Życie w Norwegii jest dosyć proste
Wielu pracodawców norweskich umieszcza oferty na forach i portalach internetowych. Norwegia jest krajem obleganym przez obcokrajowców w celu poszukiwania pracy. Ludzie jadą tam w pogoni za pracą ponieważ tam mogą zarabiać o wiele więcej niż w Polsce. Jedni jadą tam sami aby całymi dniami pracować a inni zabierają swoje rodziny i żyją tak samo jak w Polsce. Dzieci chodzą do szkół norweskich a żony pracują bądź zajmują się domem. Edukacja w Norwegii jest przyjazna dla obcokrajowców, zarówno jeśli chodzi o naukę języka norweskiego jak i codzienna naukę w szkołach. Polacy za granicą chętnie uczą się języka obowiązującego w danym kraju, aby łatwiej było się porozumieć w pracy czy kontaktach towarzyskich, bo i takie się zawiązują jeśli wyjeżdża się na dłużej. Norweski jest to dość skomplikowany język, gdyż zawiera wiele dialektów. Ofert pracy w Norwegii warto szukać głównie w sieci, gdyż jest to sposób szybki, wygodny i bezpłatny. Legalna praca w Norwegii ma ten plus, że jeśli się ją straci to przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii.
Polacy za granicą to codzienność
Głównym czynnikiem, dla którego wiele osób decyduje się wyjechać za granicę są właśnie pieniądze. Emigracja do innego kraju zawsze odbywa się w jakimś celu i przeważnie są to pieniądze. Niektórzy decydują się na wyjazd wtedy gdy nie mogą znaleźć pracy w ojczystym kraju a niektórzy wyjeżdżają nawet wtedy gdy mają pracę ale chcą zarobić więcej. Najczęściej takie osoby biorą urlop bezpłatny i wyjeżdżają na pewnie, z góry określony czas po to by zarobić konkretną kwotę pieniędzy. Polacy w Norwegii to codzienność. Coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd zarówno, krótki w celu zarobienia konkretnej kwoty pieniędzy lub dłuższy jeśli znajdą dobrą pracę. Polacy chwalą norweskich pracodawców bo traktują oni polskich pracowników godnie i dobrze płacą za wykonaną pracę, a pracodawcy chwalą sobie pracowników obcokrajowców. Odkąd praca w Skandynawii a dokładnie w Norwegii stała się legalna, kraj ten jest oblegany przez tłumy zainteresowanych pracą osób z różnych zakątków. Norweski rynek pracy dla obcokrajowców jest otwarty.
Nauka norweskiego w Skandynawii
Często norwescy pracodawcy sponsorują pracownikowi, którego zatrudniają kurs językowy. Ale tez jest możliwość zapisania się na kurs norweskiego poprzez miejscowy urząd pracy. W obydwu wypadkach kurs języka jest darmowy. Polonia w Skandynawii chętnie uczy się ojczystego języka Norwegów. Znajomość języka ułatwia codzienne życie i funkcjonowanie w obcym środowisku. Norwegia jest krajem przychylnym zatrudnianiu obcokrajowców. Pracodawcy cenią umiejętności i zaangażowanie szczególnie wykazywane przez Polaków. Patrząc na rejestr ludności w Norwegii można zauważyć, że odkąd praca za granicą stała się legalna i nie ma granic, Polacy coraz częściej wyjeżdżają do Skandynawii na zarobek. Prawo norweskie mówi, że każdy obcokrajowiec zatrudniony do pracy musi być równo traktowany z pracownikami norweskimi i ma takie same prawa i przywileje pracownicze. Oprócz tego, że w Norwegii można dobrze zarobić to oprócz tego kraj ten przyciąga pięknymi krajobrazami. Największą atrakcją w Norwegi są norweskie fiordy.
Działalność związków zawodowych
Polacy za granicą chętnie uczą się języka obowiązującego w danym kraju, aby łatwiej było się porozumieć z pracodawcą i w sytuacjach dnia codziennego. W pracy znajomość języka obcego jest ułatwieniem zarówno dla zleceniodawcy jak i zleceniobiorcy. Norwegia jest krajem przychylnym zatrudnianiu obcokrajowców. Pracodawcy cenią umiejętności i zaangażowanie w wykonywana prace przez Polaków. Emigracja do Norwegii wymaga zdobycia pozwolenia na pobyt oraz na pracę, jednakże zdobycie takich zezwoleń nie jest trudne i chętnie zezwolenia są wydawane dla Polaków. Wnioski składa się w komisariacie Policji. Polacy są zwolnieni z opłat za złożenie takowych wniosków. Zatrudnienie można znaleźć w wielu sektorach pracy na przykład: w budownictwie, elektryce, jako kierowca czy w opiece społecznej. Związki zawodowe w Norwegii chcą wypchnąć konkurencyjnych polskich, pracowników z rynku pracy. Polacy są konkurencją bo maja płacone niższe stawki niż pracownik norweski. Tylko na pierwszy rzut oka działania związkowców wyglądają na korzystne dla pracowników z za granicy.
Tekst oraz zdjęcia należą do właściciela domeny.